Babézia (babéziózis) kutyáknál: a legfontosabb a megelőzés!
A babéziózis, más néven babézia elsősorban kullancsok által terjesztett betegség, amely kutyák és más emlősök körében is előfordul. Milyen tünetei vannak ennek a súlyos betegségnek, illetve milyen kezelési módszerek állnak rendelkezésre? A legfontosabb pedig, hogy hogyan előzheted meg kutyád megfertőződését?
Babézia (babéziózis) kutyáknál: a legfontosabb a megelőzés!
Mi áll a babézia hátterében?
A babéziózis elsősorban kullancsok által terjesztett betegség, amelyet többféle babesia parazita okoz, amelyek behatolnak az emlősök vörösvérsejtjeibe, és megtámadják azokat. A kullancs köztes gazdaként szolgál. Ez azt jelenti, hogy a babézia a kullancs nyálán keresztül jut a gazdatest vérébe a kullancscsípés során. A paraziták ezután behatolnak a kutya vörösvérsejtjeibe, ahol elszaporodnak, ami a vörösvértestek pusztulásához vezet.
Bizonyos esetekben súlyos szövődmények is felléphetnek, úgyis mint
- veseelégtelenség,
- hasnyálmirigy-gyulladás,
- májbetegség miatti sárgaság,
- illetve súlyos vérszegénység.
Súlyos esetekben kezelés nélkül néhány nap alatt el is pusztulhat a megfertőződött állat, ezért nagyon fontos, hogy az első tünetek jelentkezésénél azonnal állatorvoshoz forduljunk!
Kullancs a kutyában: a babéziózis okozói
A legtöbb esetben a kutyákat fertőzött kullancs csípi meg, a kórokozók viszont nem azonnal kerülnek be a kutya szervezetébe, hanem csak a vérszívás kezdetétől számított néhány napon belül. Tanulmányok azt mutatják, hogy a kutyák nyitott szájüregi sebeken keresztül is megfertőződhetnek, majd a fertőzést harapás útján átadhatják más kutyáknak. A még meg nem született kölyökkutyák vemhes anyjuktól is elkaphatják a babéziózist.
Fontos tudni, hogy a kullancsok a közhiedelemmel ellentétben nem csak tavasztól őszig aktívak, így télen, – különösen enyhe időszakban –, is oda kell figyelnünk a kullancsok elleni védekezésre! Mivel nemcsak erdős, fás területeken, hanem akár a kertben is előfordulhatnak, nem lehet eléggé hangsúlyozni a folyamatos ellenőrzés és a fokozott odafigyelés szükségességét.
Barna kullancs, kutyakullancs
A betegséget a főként a meleg éghajlati övezetekben világszerte, így Magyaroszágon is előforduló Dermacentor reticulatus és ritkább esetekben a barna kutyakullancs (Rhipicephalus sanguineus) terjeszti. A Dermacentor reticulatus foltos, pöttyös mintázatáról könnyen felismerhető. Mivel a babesiosis lappangási ideje egy-két napig tart, ezért az időben eltávolított vérszívó nem tudja átadni a kórokozókat. A Lyme-kór terjesztéséért, amit gyakran összetévesztenek a babéziával, az Ixodes ricinus kullancs a felelős.
A babézia tünetei kutyáknál
A babézia jelei általában a kullancscsípést követő két héten belül jelentkeznek. A fertőzött kullancs csípésének tünetei kutyáknál a következőek lehetnek:
- zavart általános viselkedés,
- magas láz,
- étvágytalanság,
- fogyás,
- fásultság, bágyadtság,
- hányás, hasmenés,
- sápadt nyálkahártyák a vérszegénység következményenként, illetve
- sárgaság.
A vérfesték kiválasztása is előfordulhat a vizeletben a vesén keresztül. Ebben az esetben a kutya véreset vizel, jellegzetes sötétvöröstől a kávébarnáig terjedő színben.
A babéziás kutya kezelése
A babézia teszt, majd a kezdeti stabilizálás után lehet megkezdeni a célzott terápiát. A magas lázat csillapítani kell, de ez nem történhet emberek számára kifejlesztett gyógyszerekkel! A babéziózist egy injekciós készítménnyel kezelik, amelynek hatására a paraziták elpusztulnak. Ha még a megbetegedés elején sikerül eljutnunk az állatorvoshoz, az Imizol injekció időben befecskendezve megmentheti kedvencünk életét. A betegség előrehaladottságától függően súlyos vérszegénység esetén vérátömlesztésre is szükség lehet, a vese érintettségénél pedig infúziós kezelés is szóba jöhet.
A babézia gyógyulási ideje
Korai felismerés és megfelelő terápia esetén a prognózis jó, és a sikeres kezelést követően a kutyusok általában néhány napon belül gyógyultan távozhatnak az állatkórházból. Ha az állat sikeresen átvészeli a betegséget, sajnos ez nem garancia az immunitásra egy újabb fertőzéssel szemben.
A babéziózis prevenciója
Az állapot kezelése költséges lehet, ezért a megelőzés kulcsfontosságú! A babézia elleni oltás sajnos nem akadályozza meg a kullancsfertőzést kutyáknál, mivel nem védőoltásként funkcionál. Ma már számos, kifejezetten kutyák számára kifejlesztett védőszerek közül válogathatunk, ilyen például:
- a kullancsellenes sampon,
- a különböző spray-k,
- a havi gyakorisággal bőre csepegtethető spot-on készítmények,
- a fél évig hatásos speciális nyakörvek,
- illetve a rágótabletták.
Ha naponta ellenőrzöd kutyádat kullancsok után kutatva, és megfelelően eltávolítod a talált élősködőket, az hatékony megelőzési módszer lehet, mivel a lappangási idő legalább 48 óra.
A kullancs eltávolítása
- Használj tiszta, finom hegyű csipeszt, hogy a kullancsot a bőrfelszínhez minél közelebb tudd megragadni.
- Egyenletes nyomással húzd felfelé. Ne csavard vagy rángasd, mert ettől beleszakadhat a szájszerve.
- A kullancs eltávolítása után fertőtlenítsd a csípés helyét, a kezedet pedig alaposan tisztítsd meg szappannal és vízzel.
- Soha ne nyomd össze a kullancsot az ujjaiddal! Tedd egy jól lezárt zacskóba/tárolóedénybe, hogy megmutathasd az orvosnak, ha szükséges.
Immunerősítés kutyáknak
A kutyád immunrendszerét kellően fel kell vértezni, hogy fel tudja venni a harcot a kórokozókkal szemben. A kullancsok elleni mechanikus védekezést érdemes kiegészíteni az immunitást fejlesztő egészségvédő készítményekkel, amelyekből bő választékot találhatsz nálunk a Quebeck termékei közt.
A táplálkozás kulcsfontosságú szerepet játszik kedvenced vitalitásának megőrzésében: az állateledel legyen mindig minőségi, hogy a legjobbat biztosítsd számára az élettanilag nélkülözhetetlen vitaminokból, ásványi anyagokból. Válogass a hipo- illetve antiallergén, állatorvosi fejlesztésű kutyaeledeleink között, hogy megtaláld az ízlésének legmegfelelőbb táplálékot.