Csodás kutyák: ÚGY ÖREGSZENEK, mint MI
Az intelligencia fő alkotója a kutyáknál is létezik, kutatása pedig közelebb hoz a kognitív hanyatlás folyamatának megértéséhez emberi fajnál. Pontosan ezzel foglalatoskodik a Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszéke.
Hasonlóan öregszenek az ebek, mint az emberek?
Már egy ideje köztudott, hogy a kutyák g-faktora több párhuzamot mutat az emberével, így a faj kognitív képességeinek vizsgálata az ember öregedésének összefüggéseivel kapcsolatban is új távlatokkal kecsegtet. A kutatók szerint „ismert, hogy idősebb korban a kutyák figyelme, tanulási képessége, memóriája természetes módon hanyatlik. Ha azonban a kognitív képességek összefüggenek egymással, könnyen lehet, hogy a korral való leromlásuk sem független egymástól, hanem van egy közös háttérfaktor a különböző képességek leromlása mögött” - fejtegette Bognár Zsófia, a kapcsolódó tanulmány egyik szerzője.
A kutatók a kutyák kognitív teljesítményének változását két és fél éve figyelik, így a hosszú távú felmérések kimutatták, hogy náluk is valóban megfigyelhető a kognitív hanyatlás, az az a g faktor értéke a korral lecsökken. Ezt a kapcsolatot az egészségi állapot nagyban befolyásolja: a rosszabb egészségi állapotban lévő kutyáknál a kor előrehaladtával gyorsabban romlott a g faktor, ellenben a jó egészségi állapotnak örvendő ebeknél nem volt lényeges változás. Magyarul, ők ebben is hasonlítanak ránk. Megint csak azt mondjuk, mint a múltkor: ezt mi évek bonyolult kutatásai nélkül is megmondtuk volna…