Magyar kutatók: „A kutyák VALÓBAN értik a szavak jelentését”
Minden gazdi tudja, hogy négylábú kedvenceink rettentően okosak, néha már majdnem megszólalnak. Nos, nem csupán megszólalnak, de egy friss kutatás már azt is bizonyítja, nem csupán a hanglejtést értik meg, de a konkrét szavaink jelentését is!
Mindez magyar eredmény, melyet az ELTE Etológia Tanszéken működő Neuroetológiai Kutatócsoport kutatói jegyeznek:
„A kutyák nemcsak a tanult viselkedésükkel reagálnak az általuk hallott szavakra, hanem ténylegesen értik is a jelentésüket.” - foglalta keretbe a kutatásuk eredményeit közleményükben Boros Marianna, a kutatócsoport egyik vezetője.
A magyarázat szerint az ebek nem csupán kontextus alapján következtetik ki, hogy a gazdájuk mire használ egy-egy szót, hanem a szavak hallatán előhívnak egy emléket, egy úgynevezett mentális reprezentációt: „A mentális reprezentáción keresztül történő jelentésfeldolgozást referenciális szóértésnek hívjuk, amiről sokan azt gondolják, hogy ez kizárólagosan emberi képesség”
A tanulmányukban a kutyák passzív tudását vizsgálták non-invazív EEG segítségével, ugyanis a korábbi tapasztalataik szerint az agyi válasz mérése érzékenyebb módszer lehet a nyelvértés vizsgálatára. A nevezett kísérletben 18 kutya és az ő gazdáik vettek részt. A gazdi kimondta egy tárgy nevét, majd megmutatta a kutyának a tárgyat. Néha viszont meglepetésként nem azt a tárgyat mutatta fel, amelyiknek a neve elhangzott. Mindeközben a kutatók EEG-vel mérték a kutyus agyi aktivitását. A szakemberek azt feltételezték, hogy ha az elhangzott szó aktiválja a tárgy mentális reprezentációját, akkor a kutya várni fogja, hogy az azzal megegyező tárgyat mutassák fel neki. Ez azt jelenti, hogy tudja és egyúttal érti, miről beszélnek neki…
A közleményük rámutat, hogy a kutya az emberhez hasonlóan nagy általánosságban képes referenciálisan érteni a szavakat, és ez alapvetően változtathatja meg, amit az ember nyelvhasználatának egyediségéről gondolunk.