SZARVASBŐGÉS: Sétáltató gazdik, FIGYELJETEK ODA!
Mi magunk is gyakorta járjuk az erdőket kutyánkkal, mert imádjuk a csöndet, imádunk kiszakadni, és bundás haverunkkal együtt lazulni. Ennek a tevékenységnek azonban nem csupán haszna, hanem veszélyforrása is van!
Különösen ilyen a szarvasok párzási időszaka, és a szarvasbőgés, ami alatt nem csak a szarvasok, az erdőjárók, de az erdészek is stresszelnek…
Ugyanis hiába a figyelemfelkeltő brossúra az erdei utak mellett, szarvasbőgés idején így is sok gazdi, jellemzően sötétedés után, és gyakorta bizony póráz nélkül sétáltatja kedvencét. Ezzel nem csak kutyáját, a párzó vadakat, de a pénztárcáját is komoly veszélybe sodorja. Az erdészeti szakértők egybecsengő véleménye, hogy nem az esztelen tiltás, nem az agresszív fellépés, hanem a párbeszéd, a mindkét fél részéről felelősségteljes hozzáállás szükséges ahhoz, hogy az együttélés zökkenőmentes legyen:
„A ránk bízott vadat óvni, védeni kell, ezt, ha a kutya űzi, hajtja, illetve kárt tesz benne, nyilván akkor az állam vadjában tesz kárt. Ezt meg kell akadályozni. Ennek nem az a módja, hogy kilőjük ezeket a kutyákat, illetve valahogy eltávolítjuk a területről, hanem megpróbáljuk minden esetben a tulajdonosoknak, a gazdiknak felhívni a figyelmét arra, hogy figyeljen a kutyájára, legyen a kutya megkötve a területen, illetve nagyon sok esetben nem csak a vadűzés a probléma, hanem a rossz időpontban való jelenlét a területen.
Ilyen például a jelenlegi szarvasbőgési időszak, amikor még inkább megnő a vadászok jelenléte az erdőkben. Ennek ellenére sokan mégis este, sötétedés után indulnak útnak kedvencükkel, nem ritkán lámpa és póráz nélkül. Az esetleges vadkár okozása mellett egy elszabadult, nem visszahívható, esetleg agresszív kutya a közelében tartózkodó többi erdőjáróra is veszélyt jelenthet.
Ha kint vagyunk, és sétáltatjuk külterületen a kutyát, nyilván megkötve, pórázon, de ha mégis engedjük egy kicsit szabadon mozogni, akkor mindenképp azon a hatósugaron belül, ahol a kutya még feltétlen engedelmességgel tartozik. A nagyobb probléma, az az emberre való támadás, sokszor a kutyának a reakcióját a másik ember, illetve egy másik állat nem tudja pontosan értelmezni. Lehet itt szó mondjuk egy tereplovaglásról, ahol a ló megijedhet, nagyon komoly balesetforrást idézhet elő.” - mondta el Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.